top of page
  • Kevin Touitou

הטיפול באטופיק דרמטיטיס בעזרת רפואה סינית

עודכן: 4 ביוני 2019

אטפיק דרמטיטיס ''אסטמה של העור'' הינה תלונה שכיחה מאוד אצלי בקליניקה. באפן כללי, נראה שיש עלייה חדה בשכיחות המחלה. המון ילדים ותינוקות סובלים מדלקת עור אטופית כאן בישראל, עד שנדמה שאין גן או כיתה שאין בהם לפחות ילד אחד שחולה בצורה כזאת או אחרת של ''אסטמה של העור''.

בכינות, המטופלים הצעירים שלי הסובלים מאטופיק תמיד נכנסים לי ללב קצת יותר משאר המטופלים - הילדים והמבוגרים. כשאני רואה תינוק שלא מצליח לישון בגלל גרד עז, אני לא יכול להשאר אדיש. במיוחד כי אני יודע שאם קצת שינויים וטיפולים ניתן להשפיע על המשך חיו של התינוק. אני לוקח אותם כ'פרוייקט אישי' ולא נח עד שלא נראה הטבה במצבם...


הקדמה:


דלקת עור אטופית או אטופיק דרמטיטיס או ''אסטמה של עור'' בשמה העממי הינה הסוג השכיח ביותר של אקזמה.

- אקזמה: מינוח כללי המתאר דלקות של העור. במקור מיוונית פירוש המליה = ''eruption'' - התפרצות.

- דרמטיטיס: דלקת של העור. ''derma'' = עור והסיומת ''itis'' = דלקת.

- אטופיק: מרמז על כך שיש לחולה נטיעה לפתח רגישות אלרגית מסוג דלקת עור או למחלה אחרת ממשפחת המחלות האטופיות למשל אסטמה.תמונה קלינית:


אצל רוב החולים יש גרד ואריתמה (אודם של העור).

מהלך המחלה של דלקת העור האטופית מתאפיין בהחרפות ובהטבות. המחלה יכולה להיות שונה מאוד מחולה לחולה, מפריחה מתונה שמתמקדת באזור אחד כמו קפלי הגפיים ועד לפריחה קשה ומפושטת המפוזרת בכמעט כל הגוף.

בדרך כלל המחלה מתפרצת לראשונה בגילאי 4 עד 6 חודשים. בכ-45 אחוזים מהמקרים המחלה תופיעה לראשונה עד גיל שנה ובכ-90 אחוזים ה''אסטמה של העור'' תתפרץ לראשונה עד גיל 5.

ברוב המקרים ההורים מחליטים לקחת את הילד לטיפול בגלל הגרד - הסימפטום הקשה והמייאש ביותר במחלה - אך במצבים קלים יתכן שלא יהיה גרד כלל אלא אריתמה ופגיעה של העור בלבד.אבחון המחלה:


האבחון הינו קליני בלבד - כלומר מתבסס על התמונה הקלינית ועל ההיסטוריה של החולה:

גרד, אודם, הטבות והחרפות, היסטוריה משפחתית של מחלות אלרגיות, הופעה של המחלה בגיל צעיר, אופי הפריחה.הסתכלות הרפואה הסינית על אטופיק דרמטיטיס:


הרפואה הסינית מסתכלת על המטופל כאדם ולא על המחלה בלבד.

לכן, הטיפול לא יהיה זהה לכל חולה. הרפואה הסינית מחפשת את מקור ושורש הבעייה אצל המטופל הסובל מאטופיק דרמטיטיס.

בעזרת תשאול מקיף - הריון ולידה, בריאות ההורים, תזונה, חיסונים ובדיקות נוספות, המטפל מזהה את חוסר האיזון בגוף הילד ומתאים טיפול יחודי עבורו.


באופן כללי הרפואה הסינית מחלקת בין שני סוגי ילדים: ילדי עודף וילדי חוסר.

ילדי עודף בד''כ יותר מלאים והיפראקטיבים וילדי חוסר בדרך כלל יותר חלשים ורזים.. אתיולוגיות כלליות לאטפיק דרמטיטיס על פי הרפואה הסינית:

המושגים שייכים לעולם הרפואה הסינית וקצת קשה להסביר אותם על רגל אחת.


- תורשה: האם יש היסטוריה משפחתית.


- חולשה חיסונית או ''חולשת ריאות''. לפי הרפואה הסינית הריאות קשורות ביחס הדוק לעור. גם מבחינת הרפואה המערבית יש היום מחקרים שמדברים על כך שאצל ילדים אטופיים ישנה ''חולשה'' מולדת של העור. לעיתים נראה התפרצות ראשונה לאחר חיסון. בזמן חיסון נכנסים ''פתוגנים'' - וירוסים ישירות למחזור הדם ועוקפים את כל ההגנה הטבעית של הגוף שלנו: עור, ריריות ... מה שעלול לאתגר מאוד ילדים מסוימים.

לעיתים קרובות נראה שילוב של אסטמה ואטופיק.


- מעורבות של מערכת העיכול. זה לא סתם כי אצל הרבה תינוקות המחלה מתפרצת לראשונה בתקופת הטעימות או עקב מעבר לתמ''ל והפסקת הנקה. בנוסף, קיים קשר בין אלרגיה למזון לבין אטופיק דרמטיטיס.

- חולשה של צ'י ודם: ילדים שחולים לעיתים קרובות.


- לפי הרפואה הסינית בריאות העור תלויה ב''בריאות הדם'' לכן נבדוק האם הדם מספיק ''איכותי'' ומצליח להזין את העור או לא.הטיפול באטופיק דרמטיטיס ברפואה סינית:


הטיפול ב''אסטמה של העור'' נעשה בעזרת דיקור סיני, צמחי מרפא ותזונה. הטיפול ידידותי מאוד לילד ולא כואב. על שיטות הטיפול שלי בילדים ותינוקות אפשר לקרוא כאן.

הטיפול שואף בשלב ראשון להפסיק את הגרד ואת התפשטות הפריחה וכך להחזיר את הילד לשגרת חיים טובה ורגועה. בשלב שני נרצה לחזק את הילד ולתמוך במערכת החיסונית על מנת שהמחלה לא תפרוץ שוב.

תינוקות וילדים מגיבים מאוד יפה לטיפולים בדרך כלל, אך לעיתים נדרשים כמה שבועות עד כמה חודשים של טיפול על מנת להביא את הגוף למצב בריא ומאוזן ללא תרופות וללא משחות.סטרואידים והטיפול הסיני:

אין התנגשות בין השימוש בסטרואידים והטיפול בדיקור או צמחי מרפא.

לעיתים קרובות מגיעים אליי לטיפול ילדים שכבר התחילו עם הטיפול הסטרואידי. ברפואה הסינית אנחנו מבינים שהסטרואידים איננם מטפלים במחלה אלא ''מנקים את הלכלוך מתחת לשטיח'' אך במצבים קשים ניתן להעזר בתרופות על מנת לתת לילד שקט ומנוחה מהגרד.המלצות כלליות לילדים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס:


- להוריד מזון שמייצר ליחה: תפוזים ומיץ תפוזים, חלב פרה וגבינות, בוטנים ובננות.

- לבדוק רגישות למזון.

- לדאוג ללחלוח העור. במיוחד אחרי המקלחת.

- להקפיד על רחצה יום-יומית.

- להמנע מרחצה במים חמים.

- להמנע מתכשירים המכילים סבון, בושם או אלכוהול.

- להשתמש באל-סבון עשירים בלחות.

- להמנע ממתח נפשי ככל האפשר.

- להמנע משינויי מזג אויר קיצוניים.

- להמנע מבגדים העשויים מחומרים סינטתיים.בריאות לכולם,

קווין.


למי שרק עתה הגיע לאתר, שמי קווין טויטו, אב ל-3 ילדים, מרצה ומטפל ברפואה סינית.

אני מטפל בעיקר בילדים ותינוקות ובבעיות של כאב ונוירולוגיה.

לקביעת תורים ושאלות: 0526436849אטופיק דרמטיטיס ורפואה סינית
398 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page